Herb obwodu nowosybirskiego
Herb obwodu nowosybirskiego – jest oficjalnym symbolem obwodu nowosybirskiego, przyjętym 29 maja 2003 roku przez obwodową radę.
Opis i symbolika
[edytuj | edytuj kod]Herb obwodu nowosybirskiego nawiązuje do miejskiego herbu Nowosybirska[1]. Na srebrnym polu dwa czarne sobole z czerwonymi językami, srebrnymi nosami, podgarlami i pazurami, ich uszy wewnątrz są również srebrne. Pomiędzy nimi błękitna kolumna. Prawymi pazurami podtrzymują złoty przedmiot. U dołu czarno-biało-czarny pas.
Sobole są tradycyjnym symbolem Syberii i już w czasach Imperium Rosyjskiego były umieszczane na herbach regionów syberyjskich[2]. Biel symbolizuje bezkresne śniegi syberyjskie, a błękitna kolumna dzieląca pole herbowe na dwie części jest w istocie nawiązaniem do rzeki Ob[1]. Natomiast znajdujący się u dołu czarno-biało-czarny pas jest odwołaniem do Kolei Transsyberyjskiej[2], przebiegającej przez terytorium obwodu, która w znaczącym stopniu przyczyniła się do rozwoju gospodarczego tych ziem. Złoty przedmiot trzymany przez sobole jest, według autorów projektu herbu, połączeniem bochenka chleba oraz solniczki[2]. Symbol ten ma podkreślać znaczenie gospodarcze obwodu, a także gościnność jego mieszkańców[1]. Nieprzypadkowo też przypomina on swym kształtem budynek Państwowego Teatru Opery i Baletu, który znajduje się w Nowosybirsku i jest jednym z symboli miasta[2].
Historia
[edytuj | edytuj kod]W 1990 r. rozpisano konkurs na herb obwodu nowosybirskiego[3]. Do komisji konkursowej wpłynęło wiele projektów, jednak przez następne lata nie udało się wyłonić zwycięzcy[4]. Dopiero 29 maja 2003 r. Rada Delegatów Obwodu Nowosybirskiego ustanowiła wreszcie oficjalny herb, a 5 czerwca jej decyzję zatwierdził gubernator obwodu[4]. Jeszcze tego samego roku w czasie obchodów Dnia Rosji w Moskwie eksperci z dziedziny heraldyki uznali, że herb obwodu nowosybirskiego jest jednym z najlepiej zaprojektowanych w kraju[5]. Herb został zarejestrowany pod numerem 1214 w Rejestrze Heraldycznym Federacji Rosyjskiej[4].
Zobacz też
[edytuj | edytuj kod]Przypisy
[edytuj | edytuj kod]- ↑ a b c Geraldika.ru: Герб Новосибирской области. [dostęp 2012-05-05]. (ros.).
- ↑ a b c d Nso.ru: Символика: Герб Новосибирской области. [dostęp 2012-05-05]. (ros.).
- ↑ Heraldicum.ru: Герб Новосибирской области. [dostęp 2012-05-05]. (ros.).
- ↑ a b c Sibgerold.ru: Герб и флаг Новосибирской области. [dostęp 2012-05-05]. (ros.).
- ↑ Epigraph.info: Герб Новосибирской области был признан одним из самых лучших региональных гербов России. [dostęp 2012-05-05]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-03-04)]. (ros.).